Přírodní památky a zajímavosti

Přírodní památky a zajímavosti, které nesmíte na Třeboňsku minout. Tyto přírodní atraktivity můžete navštívit při cyklovýletech, zvládne je ujet i cyklista začátečník.

Tereziino (Terčino) údolí - Nové Hrady

Tereziino, jinak také Terčino, popř. Terezčino údolí je anglický lesopark. Najdete jej 30 km jihozápadně od Chlumu u Třeboně. Parkem vede 6 km dlouná naučná stezka, která vás provede kolem pozůstatků budov které zde dříve stály. Těšit se můžete i na vodopád napájený z řeky Stropnice. Od roku 1949 je park chráněn jako národní přírodní památka.

V parku roste spoutu vzácných exotických dřevin, které zde nechali zasedit jeho původní majitelé - Buquoyové.

Doporučujeme jako výlet autem či na kolech. V parku se nachází zrekonstuovaný dům s restaurací a penzionem.

 

Buškův hamr

Nachází se 1 km jihozápadně od Trhových Svinů a 35 km od naší wellnessroubenky. Je to stará historická kovárna na vodní pohon z roku 1780, která je stále funkční. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly. Hamr fungoval až do roku 1950, dnes zde najdete stálou expozici s představením řemesla a předmětů.

 

Červené blato u Nových Hradů

Národní přírodní rezervace vznikla po rozsáhlém rašeliništi, kde se těžila rašelina pro blízkou sklářskou huť. Třeboňsko bylo také oblastí sklářů. Celá oblast je protkána sítí dnes už zaslepených kanálů, které během těžby rašeliny sloužily k odvádění vody. Voda se zde zadržuje, neodtéká a tak vzniká přírodní vzhled krajiny. Roustou zde rostliny, které dávají tomuto prostoru jedinečný charakter.

Rezervací je vede naučná stezka po dřevěných chodnících, což bude bavit hlavně děti. Vstup do rezervace je bez kol, pouze pěšky. Kola si můžete uzamknout v přírodní kolárně před vstupem do rezervace. Zaparkovat auto můžete také na louce u rezervace.

Na Červené Blato se můžete vydat na kolech při výletu na novohradsko. Nedaleko se nachází městečko Nové Hrady a Terčino údolí. Od našeho ubytování Třeboňsko Wellnessroubenka je blato vzdálené jen 24 km.

 

Další zajímavosti

  • rybník Rožmberk - největší jihočeský a také český rybník, nachází se 6 km severně od Třeboně.
  • Staňkovský rybník - nedaleko Chlumu u Třeboně, hráz 14 m vysoká a 160 m dlouhá.
  • rybník Svět - přímo v Třeboni, 500 m od našeho penzionu, svou rozlohou 201,5 ha se řadí na desáté místo mezi českými rybníky. Kolem rybníka vede naučná stezka Cesta kolem Světa.
  • úzkokolejná železnice - jediná jihočeská úzkokolejná trať, spojuje Obrataň, Jindřichův Hradec a Novou Bystřici.
  • Horusický rybník - 3 km jihozápadně od Veselí nad Lužnicí, třetí největší rybník v jižních Čechách.
  • Koněspřežka - muzeum najdete v Českých Budějovících, vypráví o první a nejdelší koněspřežní železnice na evropském kontinentě, vedoucí z Českých Budějovic do rakouského Lince.
  • Nová řeka - umělý kanál spojující Lužnici s Nežárkou, od Jindřichova Hradce v prostoru mezi Třeboní a Stráží nad Nežárkou slouží k regulaci přítoku vody z Lužnice do rybníka Rožmberka.
  • Velký Tisý - rozlohou pátý největší rybník jižních Čech, leží 10 km severoseverozápadně od Třeboně.
  • Zlatá stoka - druhý z umělých vodních toků na Třeboňsku, sloužící k napájení soustavy velkých rybníků na Třeboňsku (Opatovický, Svět, Káňov, Velký Tisý, Koclířov, Dvořiště, Záblatský, Bošilecký, Švarcenberk a Horusický) vybudoval v letech 1506 - 1520 známý rožmberský rybníkář Štěpánek Netolický.

Wellnessroubenka Facebookamazing places
ČeskyEnglishDeutsch
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím