Podzimní výlovy Třeboňských rybníků 2019

Asi největší podívanou a lákadlem pro podzimní výlovy je výlov největšího české rybníka Rožmberk, který se odehrává každoročně, o druhém říjnovém víkendu.

Termíny výlovů pro podzim 2019výlovy Třeboňských rybníků

  • Rožmberk: 11. - 13. října 2019

 

Na Třeboňsku najdete dvě významné rybniční soustavy - Chlumeckou (ta je nedaleko našeho ubytování) a Nadějskou, v okolí Lomnice nad Lužnicí. Jednotlivé rybníky jsou od sebe děleny pouze hrázkami, které pak Třeboňsku dodávají nezaměnitelnou atmosféru.

Pro turisty je lákavější Nadějská rybniční soustava, kterou tvoří rybníky se zajímavými názvy - Víra, Láska, Naděje, Skutek, Dobrá vůle a další. Mezi rybníky prochází cyklotrasa. Hráze rybníků jsou dobře přístupné i pro pěší turistiku.

Chlumeckou soustavu zase tvoří rybníky s názvy Podsedek, Starý Hospodář, Žofinka, Výtopa a další. Najdete zde chráněná území - přírodní rezervaci Staré jezero a národní přírodní památku Vizír.

Velmi podstanou dominantou rybničních soustav je Zlatá stoka. Je to uměle vytvořený kanál, který odvání přebytečnou vodu z Třeboňska a především zajišťuje cirkulaci vody mezi rybníky. Díky ní má Třeboňsko jedinečnou dominantu - ryby. Po celý Zlatá stoka rok přivádí vodu pro sádky, doplňuje vodu v rybnících, ale zároveň ji v období výlovů odvádí.

Nesmíme zapomenout i na Starou a Novou řeku!

Stará řeka je původní, hlavní tok řeky Lužnice, který napájí rybník Rožmberk a z něj dále pokračuje k městu Veselí nad Lužnicí.

Nová řeka je uměle vybudovaný vodní kanál, který spojuje řeku Lužnici s řekou Nežárkou. Kanál nechal vybudovat v letech 1585 až 1587 Jakub Krčín. Účelem kanálu bylo regulovat tok vody v řece Lužnici, jak při stavbě rybníka Rožmberk, tak i po jejím dokončení a napájet rybníky podél toku kanálu.

Celý systém této rybniční soustavy byl dne 30. května 2003 oficiálně nominován pod označením „Třeboňské rybníkářské dědictví“ k zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO.

Pravidelné výlovy rybníků

Probíhají každý rok, vždy v měsících říjen a listopad. Na některé z nich se můžete přijet podívat, podívaná je určena pro veřejnost. Další výlovy rybníků pak probíhají bez doprovodných akcí, jde především o menší rybníky.

Koupání v Třeboňských rybnících

Některé rybníky na Třeboňsku jsou v hodné i pro rekreační koupání, jiné díky přikrmování ryb vhodné nejsou. V jakých se tedy můžete dobře vykoupat?

  • je to samozřejmě rybník Hejtman v Chlumu u Třeboně, v těsné blízkosti našeho ubytování
  • rybník Staňkovský u Staňkova - 2 km od našeho ubytování v Roubence
  • rybník Svět v Třeboni - má dvě pláže - městskou a přírodní pláž Ostende
  • rybník Dvořiště u Smržova
Wellnessroubenka Facebookamazing places
ČeskyEnglishDeutsch
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím